Co sprawdza się lepiej - dachówka czy blachodachówka?
Wybierając pokrycie dachowe do naszego domu warto wziąć pod uwagę zarówno walory estetyczne, jak również parametry techniczne materiału. Spójność kolorystyczna elewacji, stolarki okiennej, drzwi i pokrycia dachu gwarantuje estetyczne wykończenie i nie powinno się zaniedbywać żadnego z tych elementów. Jednocześnie przecież kluczową rolą dachu jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi, utrzymanie ciepła i ograniczenie przestrzeni użytkowej domu.
Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi w pokryciach dachowych jest blachodachówka i dachówka. Znacznie się od siebie różnią zarówno wyglądem, jak i parametrami, dlatego warto jeszcze przed podjęciem budowy zdecydować się na konkretny materiał.
Czym różni się dachówka i blachodachówka?
Pierwszą znaczącą różnicą między tymi budulcami jest ich waga. Blachodachówka jest znacznie lżejsza od dachówki ceramicznej czy cementowej. Jeden metr kwadratowy blachodachówki waży około 6 kg, podczas gdy przy dachówkach waga waha się w okolicy 60 kg. Dzięki temu, blachodachówkę zaleca się również przy pokrywaniu dachów starych budynków.
Dachówki są znacznie trwalsze. Są odporne na mróz, silne nasłonecznienie oraz wahania temperatury, ale zagraża im uszkodzenie mechaniczne, podczas gdy blachodachówki narażone są na korozję i odbarwienie. Producenci udzielają dachówkom ceramicznym i cementowym odpowiednio 50 i 30 lat gwarancji, a blachodachówce jedynie 15 lat. Co ważne, dachówki mogą utrzymać dobry stan nawet do 100 lat, a blachodachówki maksymalnie połowę krócej.
Co ważne, dachówki mogą przybrać różne kolory, bo efekt końcowy zależny jest od procesu wypalania. Glazurowanie może pogłębić lub całkowicie zmienić naturalny kolor. Blachodachówki, z kolei, dostępne są w kilku podstawowych kolorach, ale często inne barwy dostępne są na zamówienie.